כיצד הקורונה השפיע על השקעות בחול?

שנת 2020 היית השנה שטלטלה את העולם, ולא רק בהיבט הרפואי, אלא גם לא מעט בהיבט הכלכלי. עם זאת, בזמן שנמצא חיסון שמסייע להשאיר את המגפה מאחור, טרם נמצא חיסון שיחזיר את המצב הכלכלי אחורה – טרם אנשים אבדו חסכונות, השקעות חדלו לתת פרי וקצב ההשקעות הנדל"ניות דעך בצורה מדאיגה. מכאן שאם גם אתם מאמינים בתשואה של השקעות נדל"ניות מעבר לים, אך קודם מבקשים לעצור להבין מה קרה כאו בשנה האחרונה, אתם מוזמנים ללמוד מספר עובדות מרתקות, כאלו שיקדמו אתכם אל עבר העסקה הבאה.

אתגרים לצד שלל הזדמנויות

2020 אומנם הייתה שנת הקורונה, אך גם שנה של אתגרים לצד שלל הזדמנויות כלכליות. שנרחיב? ובכן לאחר שבמשך עשור ענף הנדל"ן רק נוסק כלפי מעלה, פתאום אותו אי יציב יודע רעידת אדמה לא פשוטה. עם זאת, אנשי נדל"ן שעוסקים בתחום במשך שנים רבות ממהרים להרגיע שמאחורי כל טלטלה מחכה הזדמנות, ואכן רבים החלו לחפש את עסקת חייהם. מי שהיה סבלני וידע מה לחפש, בהחלט זכה לרכוש שטחי נדל"ן שווים במחירי מציאה.

חשיבותו של ממון נזיל

כיצד ניתן להסביר זאת? בעלי נכסים רבים נכנסו לקושי כלכלי ועל כן מיהרו למכור נכס שהיה ברשותם, וזאת מבלי לעצור להתמקח על המחיר (ואף מבלי לחכות למוכר האידאלי). מדוע? ובכן המצב הכלכלי הוביל להבין שהנדל"ן שבמשך שנים הוביל לתשואה נאה, פתאום רק דורש הוצאות מבלי להכניס, כך שמשקיעים רבים לא יכלו להרשות לעצמם לשבת בצד ופשוט לחכות. עובדה זו הובילה רבים למכור – לוותר על נכס שלאורך זמן נחשב מניב וכדאי, פשוט כי לא היה ברשותם ממון נזיל.

5 המוטיבים שמשקיעי נדל"ן 2021 זקוקים להם

אלו 5 הפרמטרים שאפשרו ללא מעט כרישי נדל"ן להפוך את האתגר הנוכחי להזדמנות כלכלית:

  • זיהוי הזדמנויות – זיהוי נכסים שמתומחרים נמוך, אך שבמקביל מציעים פוטנציאל שבח כלכלי. מצב זה ידוע בתחום הנדל"ן כנקודת קיצון, ואליהן בדיוק יש לכוון ואותן בדיוק יודעת להציע תקופת הקורונה.
  • הון נזיל – בזמן שרבים תלויים באותן הכנסות שוטפות שבתקופת הקורונה אט אט דעכו, הון נזיל מסייע לסגור עסקה שווה לטווח הרחוק.
  • אומץ – אין לבלבל בין אומץ לבין רכישת חתול בשק, אך כן נדרשת רמה מסוימת של אומץ כאשר עומדים להשקיע סכום גדול בתקופה שבה רבים מבעלי הנכסים "לומדים ללכת מחדש".
  • שיעורי בית – כל עסקה באשר היא מצריכה לערוך שיעורי בית קפדניים. יש לזכור שהצד השני מבקש לסגור עסקה, ועל כן גם אם מדובר בחברת נדל"ן בעלת מוניטין, וגם אם מדובר בחברת נדל"ן שהיא בעצמה חלק מהעסקה, עדיין אין לוותר על בירורים מעמיקים.
  • ניצול קשרים – בתקופה זו שבה אי וודאות היא הדבר הבטוח ביותר. יש לבחור בגישה מאוזנת וסבלנית ויש לבחור את העסקה הכלכלית שמגובה באנשי מקצוע בקיאים, מנוסים וחשוב לא פחות, גם בעלי קשרים. לא פעם הקשרים הנכונים מסייעים למצוא את העסקה הנכונה ואף לקבל מידע ששווה זהב.

השפעת הקורונה מההיבט הפסיכולוגי

אחד מהאלמנטים היותר מעניינים בהקשר לנדל"ן בתקופת הקורונה, הוא דווקא ההיבט הפסיכולוגי. לכאורה נהוג לחשוב שאנשי עסקים מתנהלים באופן רציונלי מתוך מטרה למקסם את הרווח מההשקעה. עם זאת, כאשר המצב אינו יציב, ממש כמו בתקופת הקורונה, ההתנהגות האנושית עשויה להפתיע. כאשר הנדל"ן סובל מחוסר יציבות ואי וודאות, רבים שמודעים לעובדה שערך הנכס יחזור לעצמו בתוך כמה חודשים, עדיין ממהרים להיפטר ממנו, וזאת מתוך מטרה לדעת כאן ועכשיו היכן הם עומדים מבחינה כלכלית. הנקודה היא שרבים שיכולים להרשות לעצמם להיות סבלניים, עדיין בוחרים לראות את הכסף בבנק, מאשר לחכות כמה חודשים ולהימנע מאיבוד ערך.

המוקדים המהותיים בתחום הנדל"ן שבהם נגעה הקורונה

עתה כאשר יש לנו פרספקטיבה של שנה, אין שאלה שהקורונה השפיעה באופן ישיר על מצב הנדל"ן, גם אם בסופו של דבר הקבלנים חזרו להרים פרויקטים, הביקוש לרכישת דירות המשיך להיות גבוה ומשקיעים עדיין בוטחים בתחום. מוזמנים לעבור על התרחישים המהותיים ביותר שעליהם הקורונה השפיעה:
  • נדל"ן תיירותי – כל מה שנוגע לצימרים, דירות AIRBNB, דירות ייעודיות עבור תיירות מחו"ל וכמובן תחום המלונות פשוט קפא.
  • משרדים – בשנה שבה הרוב הגדול החל לעבוד מהבית, ובמקביל שלל עסקים קרסו, רבים חיפשו כיצד לחסוך בהוצאות, ועל כן משרדים גדולים נמצאו כפחות אטרקטיביים, בעוד שמתחמי עבודה משותפים קיבלו את אור הזרקורים.
  • דירת סטודנטים – לא מעט דירות שבמשך שנים היוו נכס מניב באופן שוטף, פתאום הפכו לנכס בעייתי, פשוט כי הסטודנטים ביקשו לחזור לגור אצל ההורים (השיעורים הפכו להיות וירטואליים), ובאופן כללי רבים מהסטודנטים איבדו את היכולת לעמוד בתשלומים.
  • קניונים – הסגרים הרבים ואינספור התקנות בארץ ובעולם הקפיאו את הזרימה לקניונים הסגורים, במיוחד כשבמקביל רכישה מקוונת הפכה להיות מאוד יעילה.

דווקא עכשיו!

דווקא עכשיו כאשר הקורונה מתחילה לעזוב בארץ, ואט אט גם בעולם, זהו בדיוק הזמן לתקוף – להשקיע בנכס מניב מעבר לים. רק צריך לדעת לזהות הזדמנויות, להיות סבלניים ולהתנהל נכון.

דילוג לתוכן