בטחון כלכלי

אנשים רבים, אם לא הרוב הגדול, רודפים אחר בטחון כלכלי. מטרה שלכאורה חשובה ונבונה, אך בפועל רבים שוכחים מהו היעד, מהי המטרה ואף בוחרים בדרכים שאינן נכונות. כך קורה שאנשים צעירים מחליטים לעבוד קשה כדי שיהיה להם מספיק כסף לשלם על הלימודים. לאחד הלימודים הם עובדים קשה כדי להצליח לבנות בית עם בן/ת הזוג, ולאחר שמגיעים הילדים הם עובדים קשה כדי להשיג בטחון כלכלי שיאפשר לתמוך בילדים. מכאן שאכן מדובר במטרות נכונות וחשובות, אך אם כל הזמן רק עובדים קשה ובינתיים שוכחים לחיות, הרי שראוי לעצור ולעשות סדר. עם זאת, לרגע אין לטעות שהמטרה היא לוותר על גב כלכלי יציב, אלא לעתים פשוט נדרשים לשנות כיוון – למצוא דרך נכונה יותר לבנות ממון אישי.
אז כיצד משיגים בטחון כלכלי? שואפים לכמה שיותר הכנסות פאסיביות, הכנסות שמאפשרות לחיות את היום יום ומדי חודש להכניס לחשבון סכום כסף נאה. כיצד אם כן ניתן ליהנות מהכנסה פאסיבית? ובכן ניתן למצוא לא מעט דרכים, אם כי מראש נציין שלרוב על מנת ליהנות מהכנסה פאסיבית יש צורך בסכום ראשוני שמאפשר לבצע השקעה – קצת כמו הביצה והתרנגולת. עם זאת, ראוי לדעת שבתור התחלה אין צורך בסכום גדול, גם סכום קטן ניתן למנף. ניתן למנף סכום סמלי באמצעות דיבידנדים שמגיעים ממניות, מתשואה נאה שמגיעה מכיוון של נכס נדל"ני, מתמלוגים שנוגעים לזכויות יוצרים וכמובן שגם משותפות במגוון עסקים.
עוברים על האופציות וחשים מרומים? ובכן נכון שהרוב הגדול אינו יוצר ואינו שותף בשום חברה, אך מצד שני הרוב הגדול כן יכול לבחור בין השקעה בנכס נדל"ני לבין השקעה במניות. מה אם כן עדיף? ובכן כל אופציה מחזיקה ביתרונות ובחסרונות משלה, אם כי אין ספק שבשנים האחרונות תחום הנדל"ן מצטייר כיותר מבטיח ובטוח, ופה אנו מבקשים להסביר. כאשר משקיעים בנכס נדל"ני ניתן להיות בטוחים ששום אינפלציה או צעד חריג לא "יבלע את הכסף", וזאת בשל הסיבה הפשוטה שמדובר בנכס נדל"ני שלא הולך לשום מקום, כך שגם אם מדובר בתקופה קשה, הרי שערך הנכס בסופו של יום נשמר. כלומר גם אם המצב ממש רע, עדיין ניתן לחכות שהמצב ישתפר, או לכל הפחות ניתן למכור את הנכס במחיר שאינו אידאלי, אך גם במחיר שאינו מוביל לנזק כלכלי משמעותי.

מבקשים ביטחון כלכלי? 9 דברים שמשקיעים בתחום הנדל"ן צרכים לדעת!

  • אם יש סכום נזיל בחשבון הבנק, מוטב לנקוט בפעולה – כדאי למצוא נכס להשקעה שנחשב בטוח ושמתאים לסכום ההשקעה שעומד לרשותכם.
  • אין חובה להחזיק בסכום של 100 אלף ש"ח כדי להיכנס למשחק, אלא גם עם חצי מהסכום ניתן למצוא עסקה נדל"נית שתעלה אתכם על הגל.
  • אם יש לכם סכום נזיל יחסית גבוה, מוטב לחלק אותו בין מספר השקעות חכמות, כך שמקטינים את אחוז הסיכון – לא שמים את כל הביצים בסל אחד.
  • אם הכוונה היא להשקיע בנכס נדל"ני עבור הטווח הקצר, חובה לבחון היטב את העדכונים שחלים במיסוי המקרקעין, פשוט כי יש שינויים שבהחלט עשויים לפגוע בכדאיות העסקה.
  • אם עומדים להשקיע בנכס נדל"ני עבור הטווח הרחוק, הרי שאז אין להתרגש ממגוון שינויים רגולטוריים בתחום המיסוי.
  • אם יש בידכם נכס נדל"ני ואינכם לחוצים לממש את ההבטחה הכלכלית שהוא מבטיח, מוטב לחכות בסבלנות עד שיגיע הזמן הנכון עבור מכירה, גם אם מדובר בכמה שנים, פשוט כי נכון להיום שוק הנדל"ן במגמת ירידה, ועל כן אי שם באופק צפויה עליה.
  • לפני שסוגרים עסקה עם חברת נדל"ן כזו או אחרת, יש לערוך שיעורי בית כמה שיותר רציניים. יש לבחון רזומה, ניסיון, גורמים שפועלים מטעם החברה, התחייבויות נחוצות, צפי להכנסה, מצב הנדל"ן האזורי וכדומה. ככול שיותר תעלו שאלות, כך תיכנסו לעסקה יותר בטוחה.
  • נכון להיום כאשר פונים להשקעה בתחום הנדל"ן, אין זה נכון להתמקד רק בנכסים כחול לבן, וזאת כי התשואה הטובה ביותר מחכה דווקא בהזדמנויות נדל"ניות שנמצאות מעבר לים.
  • כאשר ההכנסות מתחילות להיכנס, אין למהר להוציא אותן על מותרות, אלא הרעיון הוא לשים קצת בצד עבור צ'ופר משפחתי (בכול זאת הכסף נועד לעשות טוב), אך את הרוב המשמעותי יש לגלגל לעבר השקעה נוספת, הפעם עבור השקעה יותר גדולה, כאשר לכל אורך הדרך יש לבחון כל עסקה ב7 עיניים.

הדרך הנכונה להיכנס למשחק

הכול טוב ויפה, אך אין לכם את הסכום הנחוץ כדי להיכנס למשחק? ובכן יצירתיות ובו זמנית בקיאות בתחום הנדל"ן על סך גווניו הם שני מוטיבים משמעותיים. מבקשים הצצה והיכרות עם כמה כיוונים אפשריים? ובכן לאחר שמצליחים לרכוש דירה קטנה עבור מגורים ואף לאחר שזוכים להשאיר את המשכנתא מאחור, יהיה זה נכון לשקול לרכוש דירה נוספת, ואת זו הקיימת להשכיר. דמי השכירות מהדירה ישמשו עבור תשלום המשכנתא של הדירה החדשה, כך שאט אט תזכו להחזיק בשני נכסים. מחפשים דרך נוספת? עבור רכישת הדירה הראשונה יהיה זה נכון לבחון לקיחת הלוואה, ואם ניתן, אז מקרובי משפחה שלא מחפשים להרוויח ריבית.

עם כל הכבוד לנדל"ן - כוחה של החלטה

אם לרגע נעשה עצירה, נבין שגם אם יש כסף נזיל, יש עוד דברים שצריך לעשות נכון, ופה אנו מדברים על קבלת החלטה. שנרחיב? רבים מהאנשים עובדים קשה סביב השעון, ואף הרבה אנשים שנהנים מהכנסה פאסיבית בסופו של יום לא מצליחים לעמוד ביעד, פשוט כי הם חיים בלופ לא פרופורציונאלי של הכנסה לצד הוצאה – מדובר באנשים שמוציאים ללא הכרה. יוצאים לחופשות יקרות, יושבים בעוד מסעדה, קונים עוד בגד וכדומה. אז נכון שחשוב לשמור על רמת חיים גבוהה, אך יש להבין שדרך מעין זו אינה מקדמת לעבר בטחון כלכלי, אלא בעיקר משאירה במקום. מה אם כן עושים? מקבלים החלטה שחוסכים, ואם נצטט שיטה ידועה, נציין שיש להתייחס אל כל שקל כאילו היה מחולק לשני חלקים. חלק אחד מוציאים וחלק שני שמים בצד עבור חיסכון. עוד נציין שמעקב חודשי אחר סך ההוצאות מאוד מסייע. מאפשר ברגע האמת להבין האם החודש ניתן לצאת לעוד מסעדה, או שעדיף לדחות את הסיפוק הקולינרי עבור החודש הבא.

שלב אחר שלב - כך תבנו לעצמכם בטחון כלכלי

מתחברים לדברים, אך נמצאים בתחילת דרככם ועל כן מבקשים להגיע ליום שבו יהיה לכם סכום נזיל עבור השקעה, או עבור רכישת נכס ראשון? ובכן ראשית יש לעשות טבלה שמציגה את סך ההכנסות אל מול סך ההוצאות (החד פעמיות והקבועות). לאחר שלב זה יש להסיק מסקנות וליישם אותן, כולל מסקנות שנוגעות לתקציב חודשי ויעד כספי שמכוון לעוד3 שנים. יוצאים לדרך? יש להביט קדימה ובו זמנית לבחון באופן תמידי מהו קצב ההתקדמות, כאשר בעת הצורך יש להסיק וליישם מסקנות חדשות. שנסכם? יש לערוך שיקוף של המצב הקיים (ולהסיק מסקנות). יש להשקיע בנכס מניב. יש לגלגל את הרווח לעבר השקעה נוספת ורק בסוף יש להודות על הביטחון הכלכלי שהושג, וכמובן לשמר אותו.
בהצלחה!

דילוג לתוכן